Uczymy się jeździć ekonomicznie

Poniedziałek, 01.06.2015

 

 

W sobotę 23 maja 2015 pracownicy Argo Card Sp. z o.o. uczyli się eco-driving.  Trochę teorii i sporo praktyki  za kierownicą -  techniki ekologicznej i ekonomicznej jazdy samochodem ćwiczono na trójmiejskich drogach pod okiem instruktorów ze Szkoły Jazdy Renault.  


W szkoleniu, sfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, wzięli udział  pracownicy ArgoCard, którzy na co dzień podróżują samochodami służbowymi. Na początku każdy z uczestników odbył około 20-minutową jazdę, podczas której prowadził samochód w swój własny naturalny sposób, bez podpowiedzi instruktora. W tym czasie za pomocą sprzętu telemetrycznego  monitorowane były parametry pracy pojazdu oraz technika jazdy kierowcy.
    W dalszej części łyk teorii czyli trochę o modelach technik ekojazdy, optymalnym wykorzystaniu silnika samochodu i przewidywaniu sytuacji na drodze…
… i w drogę – druga część jazd szkoleniowych odbyła się po tej samej trasie co pierwsza, z tą różnicą , że w czasie drugiej jazdy zadaniem kierowcy było stosowanie wyuczonych technik: sięganie wzrokiem daleko do przodu aby uniknąć niepotrzebnego przyśpieszania i hamowania, jazda z możliwie stałą prędkością i wykorzystanie efektu zerowego zużycia paliwa w czasie jazdy „siłą rozpędu” ze stromego wzniesienia lub dojeżdżając do czerwonego światła. Obecny obok kierowcy trener oczywiście wspomagał instruktarzem.

 Po drugiej jeździe dla każdego uczestnika szkolenia  wygenerowany został raport wykazujący różnice między jazdą nr 1 i nr 2. Wszyscy szkolący w jeździe 2 osiągnęli mniejsze zużycie paliwa o około 10-15%. Wyniki pokazały również, że przy zastosowaniu technik ecodrivingu możliwe jest mniejsze zużycie elementów auta – osiągnięto mniejszą ilość „obrotów” silnika oraz ilość i czas użycia hamulca.


Nie pozostaje nam nic innego tylko stosować techniki ecodrivingu na co dzień :))